Sądzę, że każda osoba zgodzi się ze mną, że chcąc żyć na poziomie, potrzebne są pieniądze. A te „nie biorą się z drzewa”, jak mawiają osoby starsze. Aby tak się stało, należy pracować, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, a przede wszystkim zarabiać pieniądze. Dziś napisałem wpis o pracy jako osoba niewidoma. Zapraszam!
Stereotypowy niewidomy pracownik
Spotkałem się z opinią osób widzących, że „osoba niewidoma nie powinna pracować”, co oczywiście jest brednią i dodatkowo bardzo krzywdzącą. Albowiem niewidomi są również ludźmi, którzy pragną żyć normalnie i na poziomie. Myślę, że mało jest osób niewidomych, których celem życiowym jest siedzenie w domu, a właśnie chcą pracować w miejscach, które zapewnią im dobry zarobek.
Potrzeby niewidomych pracowników
Oczywiście mówiąc o niewidomych pracownikach, warto wspomnieć o potrzebach, które powinien spełnić pracodawca zatrudniający takiego pracownika. W mojej opinii miejsce takie powinno być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Mam tu na myśli zarówno stanowisko pracy, np. komputer z udźwiękowieniem, bezpieczeństwo w obrębie stanowiska pracy, aby taka osoba bezpiecznie mogła się poruszać, jak i tryb pracy, by osobie niewidomej było po prostu łatwiej.
Warto również nadmienić, że pracodawca ma korzyści zatrudnienia osoby niewidomej, chodzi o dofinansowanie z faktu zatrudnienia takiej osoby. Ponadto dużą wartością jest zwiększenie świadomości pracodawców i uwrażliwienie ich na pracownika o szczególnych potrzebach.
Idealny zawód dla osoby niewidomej?
Ponownie ludzie widzący często uważają, że idealnym zawodem dla osoby niewidomej jest zawód masażysty. Wynika to ze względów wyczulonych zmysłów, które z powodu braku wzroku są silniejsze i mogą korzystniej wpływać na masowanego pacjenta. Oczywiście niewidomi masażyści są dobrzy, ale nie powinniśmy stawiać wszystkich w jednym szeregu. Osoby niewidome mogą wykonywać wiele zawodów. Mogą być prawnikami, pracownikami biurowymi, informatykami. Mogą także wykonywać pracę fizyczną przy produkcji oraz wiele więcej.
Podsumowanie:
Nie ważne jest to, czy jesteśmy osobami niewidomymi, czy widzącymi. Każdemu należy się szansa na dostatnie życie. Żadna praca nie hańbi, a już sam fakt chęci jest wiele wart. Nie powinno się kategoryzować pracowników i patrzeć na nich niechętnie tylko ze względu na ich niepełnosprawność. Oczywiście nie będę mógł pracować jako taksówkarz albo kierowca ciężarówki, ale mogę robić wiele innych rzeczy. Nie powinniśmy się poddawać, a próbować mimo przeszkód żyć normalnie. Życzę Wam, abyście znaleźli pracę, która sprawi Wam radość.
Pozdrawiam,
H.