Jakiś czas temu miałem przyjemność dzięki uprzejmości Fundacji Szansa dla Niewidomych brać udział w zwiedzaniu białostockiego Centrum Ludwika Zamenhofa. Zapraszam na krótki wpis o tym, czego tam doświadczyłem i czy to miejsce jest dostępne dla osób niewidomych. Zapraszam do lektury!
Co to za miejsce?
Centrum Ludwika Zamenhofa to miejsce, gdzie osoby zainteresowane poznaniem twórcy języka Esperanto mogą poznać jego historię. Od początku zwiedzania jesteśmy „przeniesieni” do dawnego Białegostoku i dzięki opowiadanej historii możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy zarówno na temat miasta, jak i rodziny Zamenhofów.
Większością wystawy są zdjęcia, które porozmieszczane są w kilku pomieszczeniach. To właśnie o zdjęciach chciałbym opowiedzieć, ponieważ dzięki uprzejmości Pani Katarzyny my osoby niewidome mogliśmy odczuć pod opuszkami palców fotografie i dowiedzieć się wielu rzeczy o naszym mieście i samym języku esperanto oraz historii jego twórcy.
Czym jest tyflografika?
Tyflografiką nazywamy obraz, który dzięki zastosowaniu różnych materiałów (papieru wypukłego, przyklejonych tkanin, kleju itp.) staje się wyczuwalny, a przez to możliwe jest rozpoznanie rzeczy, która jest na grafice, przez osobę niewidomą. Właśnie takim sposobem Katarzyna stworzyła te grafiki. To niesamowite uczucie, gdy mogę dotknąć portretu Ludwika Zamenhofa i poczuć obraz pod palcami. Katarzyna wykorzystała do tego swój talent artystyczny i za pomocą tkanin, nici, kleju oraz innych materiałów stworzyła tyflografiki.
Polecam serdecznie odwiedzenie tego miejsca, poznanie historii Białegostoku, języka esperanto i jego twórcy. Również zapraszam Was, abyście wysłuchali Katarzyny, która tam pracuje i oprowadza po wystawie. To niesamowita kobieta o wielkiej wiedzy i niesamowitym talencie.
Pozdrawiam,
H.
