Przejdź do treści
Strona główna » Najnowsze wpisy » „Jak piszą niewidomi”?

„Jak piszą niewidomi”?

Często ludziom widzącym ciężko jest zdać sobie sprawę z faktu, że osoby niewidome są w stanie być aktywne w świecie cyfrowym. Możliwe jest to za sprawą technologii, która wbudowana jest w nasz smartfon zarówno z systemem 🤖, jak i 🍏. Sprawa dotyczy również obsługi komputera, który także posiada wcześniej wspomniane technologie.

Czym jest VoiceOver?


Jako, że jestem aktywnym użytkownikiem sprzętu spod loga „nadgryzionego jabłka”, to pochylę się nad oprogramowaniem, które jest mi bliskie oraz z którego korzystam na co dzień. Voice Over to program, którego zadaniem jest odczytywanie zawartości ekranu (system IOs i MacOs), bazujący na gestach oraz skrótach klawiaturowych. Umożliwia on bezwzrokową pracę na obu systemach. Dzięki temu obsługa choć początkowo niełatwa, po wyszkoleniu nawyków i skrótów daje wiele satysfakcji oraz poprawia ergonomię pracy. Ciekawostką jest to, że możliwa jest obsługa smartfona jednym palcem, a do obsługi komputera wystarczy klawiatura, choć dobrze zaprogramowany gładzik również daje wiele możliwości personalizacji. Nadmienię także, że dzięki temu systemowi udało mi się napisać pracę licencjacką, bowiem program ten odczytuje wpisywane przez użytkownika znaki (interpunkcyjne, cyfry oraz litery), a następnie finalne słowa.
Wszystko jednak zależy od człowieka i od wybranej przez niego metody odczytywania zawartości ekranu. Przedstawię poniżej podejście kilku osób do problemu pisania i korzystania ze sprzętów elektronicznych.

Sprzęt i jego użytkownicy


Agnieszka jest osobą, która od trzeciego roku życia stopniowo traciła wzrok. Aktualnie wzrok ten jest na tyle słaby, że praktycznie niemożliwe jest pisanie przez nią w formie tradycyjnej. Jednak korzystając z lupy niegdyś pisała normalnie. Teraz jednak w pełni działa w sferze cyfrowej. Zna ułożenie klawiszy na klawiaturze oraz korzysta ze wcześniej wspomnianego programu VoiceOver. Ponadto korzysta z funkcji dyktowania, która przemienia jej słowa w tekst wpisany na ekranie telefonu bądź komputera. Jak sama mówi Agnieszka: „To bardzo ułatwia pracę, choć dyktując zdarzają się mankamenty w tej technologii i pojawiają się błędy”.

Patryk jest osobą, która nie widzi od urodzenia, przez co nie znana jest mu metoda pisania odręcznego po papierze. Jednak nie powoduje to, że nie może funkcjonować w świecie cyfrowym czytając i pisząc. Powiem szczerze, że pisząc z nim nie czułem żadnej bariery komunikacyjnej, a sam Patryk zaimponował mi swoimi metodami wprowadzania tekstu, gdyż pisze on za pomocą pisma Braille’a. Ta funkcjonalność dostępna jest na systemach 🍏. W miejscu klawiatury pojawia się sześciopunkt, a użytkownik układa po trzy palce obu dłoni w miejscach pionowo ułożonych kropek i za pomocą pisma Braille’a, wprowadza tekst do telefonu. Więcej na temat tej metody można posłuchać tutaj, u Piotra Witka, który prowadzi stronę „Moja Szuflada”, gdzie ukazuje funkcjonalność oraz dostępność sprzętów Apple.

Jednak zdarzają się „niedowiarki”

Mimo tak powszechnej wiedzy o dostępności technologii dla osób niewidomych, zdarzają się sytuacje, gdy zarzuca się osobom niewidzącym, że niemożliwe jest korzystanie z technologii pisząc, czy czytając. Zastanawiam się często z czego to wynika…

Gdy poprosiłem osoby niewidome o wypowiedź do tego wpisu otrzymałem wiadomość od jednego z członków grupy, który stwierdził, że znikomy jest cel tego artykułu, gdyż mimo wszystko ludzie widzący nie uwierzą w jego prawdziwość. Mateusz w swoim komentarzu odniósł się do sytuacji z dnia poprzedniego, gdzie otrzymał on pytanie, o to, jak pisze będąc niewidomym. W odpowiedzi Mateusz wysłał filmik, gdzie jego niewidząca dziewczyna pisze za pomocą syntezatora. Następnie otrzymał on w wiadomości prywatnej atak, gdzie podważone zostało to, że samodzielnie pisze skoro widzi, to dlaczego wysługuje się niewidomą partnerką. Podsumował swój komentarz stwierdzając, że jeśli nie chcesz zrozumieć, to nawet milion celnych argumentów nie zmieni jego postrzegania świata.

Podsumowując. Warto zauważyć, że możliwe jest pisanie oraz czytanie przez osoby niewidome w świecie cyfrowym. Żyjemy w takich czasach, że dostępność sprzętów jest na tyle duża, iż bariera wzrokowa jest jedynie widoczna, gdy się do niej publicznie przyzna. Powinno się uświadamiać ludzi, że można bez barier niepełnosprawności poruszać się po wirtualnym świecie, a jedynym ograniczeniem jest nasz umysł.

Zapraszam do komentowania, jak Wy to widzicie

Zapraszam również na Instagram @oczaminiewidomego01

Pozdrawiam,
H.

0Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *