Przejdź do treści
Strona główna » Najnowsze wpisy » „Hulajnogi elektryczne, a niewidomi”

„Hulajnogi elektryczne, a niewidomi”

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach stały się bardzo popularnym środkiem transportu. Szczególnie w okresie letnim ich użytkownicy są bardzo aktywni i na ulicach miast możemy je spotkać. Niestety są one również zagrożeniem dla osób pieszych, a szczególnie osób niewidomych. Zapraszam na wpis dotyczący hulajnóg elektrycznych oraz zagrożeń, jakimi są one dla osób niewidomych.

 

Czym są hulajnogi elektyczne?

Hulajnoga elektryczna jest pojazdem, który z definicji napędzany jest za pomocą silnika elektrycznego. Konstrukcja tego sprzętu pozwala na poruszanie się jednej osobie. Poza silnikiem elektrycznym nie różni się ona budową od tradycyjnej hulajnogi.

 

Hulajnoga na drodze osoby niewidomej

Agnieszka, z którą miałem przyjemność rozmawiać przy okazji wpisu o pisaniu przez osoby niewidome zgodziła się wypowiedzieć na temat hulajnóg elektrycznych. Przyznała, że gdyby widziała, to sama by z nich korzystała. Jednak irytuje ją to, jak ludzie z nimi postępują. Przytacza sytuację, gdy szła dobrze sobie znaną drogą. Wie, że nie ma tam przeszkód, aż tu nagle… Hulajnoga stojąca wzdłuż chodnika. Potyka się, upada na kolana, drąc nowe spodnie i rozwalając nogę. Drugą przytoczoną sytuacją był moment, gdy wychodziła z autobusu. Zawsze wysiada pierwszym wejściem przy kierowcy. Ktoś postawił hulajnogę tuż przy chodniku w miejscu, gdzie właśnie wysiadała Agnieszka i tak, jak sama wspomniała: „Powiedziałyśmy sobie dzień dobry” . Czarą goryczy, o którym wspomniała była chwila, gdy przechodziła kładką nad ruchliwą ulicą. Weszła na nią i przechodząc natknęła się na stojącą na środku hulajnogę. „Zdziwiłam się tym, że komuś się chciało ją wprowadzać, a ponadto zostawiać w takim miejscu. To straszne…” mówi Agnieszka.

Katarzyna jest osobą niewidomą, która pochodzi z Krakowa. Mimo swojej niepełnosprawności działa prężnie, próbując pokazywać innym, że niepełnosprawność jest czymś do ominięcia. Zrobiło na mnie wrażenie to, że Katarzyna ukończyła Filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Postanowiłem z nią porozmawiać, gdyż działa ona aktywnie, uświadamiając ludzi, jakim zagrożeniem dla osób niewidomych są hulajnogi elektryczne. Jak sama mówi: „Początkowo, gdy pojawiły się one w moim mieście, czułam niepokój i było to dla mnie bardzo stresujące, że spotkam na swojej drodze hulajnogę”. Powodem tego był fakt, że nie wiedziała ona gdzie może je spotkać. Wspomina, że niegdyś poruszała się pieszo dość szybko. Określiła to jako szybki marsz. Jednak po pojawieniu się hulajnóg elektrycznych musiała całkowicie zmienić swój sposób poruszania się i ubolewa nad tym. Mówi, że „nawet dobrze zaparkowana hulajnoga stwarza zagrożenie, bo mimo wszystko może ona stać na znajomej drodze osoby niewidomej”. Co ciekawe, Katarzyna mówiła o tym, że praktycznie nie zna osoby niewidzącej, która spaceruje, a większość znanych jej osób niewidomych porusza się szybko. Zdałem sobie wtedy sprawę, że mam podobnie. Teraz w momencie poruszania się w znanym sobie otoczeniu osoba niewidoma natrafi na taką przeszkodę, to może zrobić sobie krzywdę. Katarzyna odniosła się również do starszych osób niewidomych, które od wielu lat poruszają się w tych samych miejscach, nie zmieniając swojej trasy. Niestety, ale większość osób przyzna, że osoba starsza mimo wszystko ma słabszą kondycję niż osoba młoda i w momencie potknięcia się o hulajnogę może nie zdążyć chwycić się jej lub osłonić twarz przed ewentualnym upadkiem. Przyznaje ze smutkiem, że świat nie składa się jedynie z osób sprawnych, ale też z takich, o których po prostu należy pamiętać. Kasia chciała zaznaczyć, że mimo wszystko nie jest przeciwna hulajnogom elektrycznym. „Wiadomo, że dla mojego komfortu byłoby lepiej, gdyby tych hulajnóg nie było, ale pewnie gdybym widziała, to korzystałabym z nich. To fajny środek transportu”.

 

Jak zapewnić bezpieczeństwo innym?

Wspólnie z Katarzyną przygotowaliśmy kilka rad, jak parkować hulajnogi, aby nie stanowiły one niebezpieczeństwa innym użytkownikom, a w szczególności osobom niewidomym.

– Starać się zaparkować hulajnogę równolegle do krawężnika

– Próbować ustawić ją jak najbliżej krawężnika, aby nie stała na środku

– Nie blokować ciągów komunikacyjnych (parkować ją w miejscu, gdzie ludzi porusza się po prostu mniej)

– Unikanie parkowania hulajnóg przy miejscach stałych (słupy, znaki, czy drzewa)

– W miarę możliwości unikać jazdy chodnikiem. Szczególnie szybka jazda jest niebezpieczna, gdyż osoba niewidoma może mieć trudność z usłyszeniem nadjeżdżającego pojazdu i zejście mu z drogi

– Zalecane jest również nie zastawianie przystanków dla autobusów komunikacji miejskiej hulajnogami. Sugeruje się, aby w konieczności stawiać ją z tyłu przystanku, aby nie stanowiła niebezpieczeństwa.

 

Podsumowanie

Mimo, że hulajnogi elektryczne są rewelacyjnym i szybkim środkiem transportu należy z nich rozważnie korzystać i zostawiać je we właściwych miejscach. Zarówno moi rozmówcy, jak i ja uznaliśmy, że gdybyśmy widzieli, to z pewnością korzystalibyśmy z tego środka transportu. Moi drodzy bądźmy rozważni i ostrożni.

 

A czy Wy mieliście jakieś nieprzyjemności związane z hulajnogami elektrycznymi? Podzielcie się proszę w komentarzu!

 

Zapraszam na instagram oczaminiewidomego01 oraz tik-tok oczaminiewidomego

 

Pozdrawiam Was serdecznie,

H.

0Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *