Przejdź do treści
Strona główna » Najnowsze wpisy » „15.10 – Międzynarodowy Dzień Białej Laski”🌎🧑🏽‍🦯

„15.10 – Międzynarodowy Dzień Białej Laski”🌎🧑🏽‍🦯

Tak! To właśnie 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski!
Na wstępie warto powiedzieć, że pierwsze obchody tegoż dnia miały miejsce w 1970r., ale pewnie zastanawiacie się po co taki dzień?
Otóż celem takiego dnia jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby niewidome są wśród nich oraz że pragną żyć bez ograniczeń, podobnie jak osoby zdrowe.

Czym jest dla mnie biała laska? 🦯
Biała laska jest pewnego rodzaju „oczami niewidomego”. Oczywiście nie znaczy to, że poznamy kolory, czy krajobraz dzięki niej. Przecież to nie magiczna różdżka. 😆 Mogę dzięki niej poznawać drogę, którą właśnie podążam, ale również poczuć, czy nie ma przede mną jakiejś przeszkody. Biała laska pełni także funkcję informacyjną. Ważne jest to wtedy, gdy mijamy zdrowych ludzi, bądź gdy chcemy przejść przez jezdnię, aby zakomunikować kierowcom, aby mieli „nas na uwadze”. 😊 Informuje też o tym, że jesteśmy niedowidzący. Niby to jasne, ale chociażby w moim przypadku, gdy „na pierwszy rzut oka” nie widać, że nie widzę jest to bardzo ważne.
Sądzę, że takie święto jest bardzo ważne i powinno się mówić o tym, że my osoby niewidome istniejemy i pragniemy żyć normalnie. Bo jesteśmy normalni mimo braku najważniejszego zmysłu w naszym organizmie – wzroku.
Także chcę życzyć Wam niedowidzącym i niewidomym, abyście pokazywali się i nie wstydzili swojej niepełnosprawności. Pokazujmy, że mimo przeszkód dane jest nam żyć i brnąć przez ten ziemski padół z podniesioną głową!
Pozdrawiam Was serdecznie!
H.

0Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *